جزئیات اجرای طرح اشتغال روستایی/ سهم ۳۰ درصدی اشتغال روستایی از طرح های توسعه ای

 

گیاه دارویی

مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۵۶۸۱ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی از سوی موسسات عامل پرداخت شده است.

رامین اسدی, مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در تشریح آخرین وضعیت اشتغال روستایی گفت: در راستای اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ذیل اجرای اصل یکصدوبیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لایحه ای توسط رئیس جمهور وقت به مجلس شورای اسلامی ارسال و در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید. با توجه به تصویب آیین نامه اجرایی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی آن و همچنین اولین سپرده گذاری صندوق توسعه ملی، مقدمات اجرایی این قانون از اواخر پاییز سال ۱۳۹۶ شروع شد و عملاً پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح های سرمایه‌گذاری نیز از اواخر این سال وارد مرحله اجرایی شد. مطابق آیین نامه اجرایی این قانون، مسئولیت اجرای این قانون بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئولیت نظارت عالیه نیز بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور گذاشته شده است.

وی ادامه داد: کل منابع واریز شده صندوق توسعه ملی به موسسات عامل برای اشتغال روستایی طی پنج مرحله تا پایان سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۰۵۶۸۱ میلیارد ریال است که با احتساب منابع موسسات عامل و کسر کردن ذخیره قانونی، منابع قابل پرداخت تسهیلات به میزان ۱۹۰۲۲۶ میلیارد ریال است که مبلغ ۶۰۰۰ میلیارد ریال جهت کمک به خسارت دیدگان ناشی از زلزله استان کرمانشاه و مبلغ ۳۷۵۰۰ میلیارد ریال در اختیار نهادهای حمایتی اختصاص گردید.

اسدی گفت: همچنین سهم بخش های هدف و سهم استان ها براساس شاخص ترکیبی جمعیت روستایی، نرخ بیکاری و عکس درآمد سرانه استان تبیین گردید که خلاصه ای از مهمترین اقدامات انجام شده و نتایج بدست آمده بشرح زیر است:براساس اطلاعات سامانه‌ ثبت نامی (کارا) اجرای این برنامه به ۱۵۹۳۳۴ طرح مجموعاً ۱۸۳۶۲۶ میلیارد ریال معادل ۹۶ درصد منابع جهت بررسی و پرداخت تسهیلات به موسسات عامل ارسال گردید.

مدیر پروژه های اشتغال روستایی و فراگیر وزارت کار اظهار داشت: تعداد ۱۵۳۹۲۸ طرح به مبلغ ۱۵۱۵۸۹ میلیارد ریال معادل حدود ۸۰ درصد منابع توسط موسسات عامل پرداخت صورت گرفت که بانک کشاورزی ۹۵درصد، بانک توسعه تعاون۸۴ درصد، صندوق کارآفرینی امید ۶۹ درصد و پست بانک ایران۶۶ درصد از اعتبار واریزی را پرداخت کرده اند. شایان ذکر است، بر اساس ارقام تعهد اشتغال طرحهای دریافت کننده تسهیلات، تا پایان آبان ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۸۹ هزار شغل پیش بینی شده است.

وی افزود: از کل طرح‌های پرداختی، ۳۴ درصد به زنان متقاضی تسهیلات و مابقی به مردان تعلق گرفته است که این موضوع عملکرد به نسبت مطلوبی در خصوص ایجاد اشتغال برای زنان و گامی در جهت کاهش عدم تعادل‌های جنسیتی بازار کار (کاهش فاصله نرخ بیکاری زنان با مردان) است.

اسدی با بیان اینکه  از کل اشتغال ایجاد شده، سهم طرح‌های ایجادی ۶۴ درصد و سهم طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه در گردش به ترتیب ۳۰ و ۶ درصد می‌باشد گفت: انتظار می رود در طرح های توسعه‌ای، اشتغال ایجاد شده از پایداری بیشتری برخوردار باشد.

وی بیان کرد: از کل تعداد طرح‌های پرداختی، سهم دستگاه اجرایی ۵۶ و نهادهای حمایتی ۴۴ درصد می‌باشد. با توجه به این‌که سهم نهادهای حمایتی از تسهیلات پرداختی حدود ۱۵ درصد و سهم آنها در تعداد طرح های حمایت شده حدود ۴۴ درصد است، می‌توان استنباط نمود که طرح‌های نهادهای حمایتی عمدتاً خود اشتغالی و خرد هستند.

اسدی با بیان اینکه از کل طرح های پرداخت شده به متقاضیان نهادهای حمایتی، کمیته امداد امام خمینی (ره)  بیشترین میزان جذب از منابع ابلاغی را دارا می باشد گفت: در راستای پیشبرد اهداف مندرج در قانون، وزارت جهاد کشاورزی مبلغ ۸۸۷۹۷ میلیارد ریال، وزارت صنعت، معدن و تجارت به مبلغ ۳۰۰۶۲ میلیارد ریال، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مبلغ ۱۲۶۷۱ میلیارد ریال و در سایر دستگاه های اجرایی به مبلغ ۲۰۰۶۰ میلیارد ریال از تسهیلات پرداخت شده را در معرفی، بررسی و صدور مجوز نقش بسزایی داشته اند.

وی گفت: از کل تسهیلات پرداختی، در بخش کشاورزی۲۴۱۴۲میلیارد ریال، بخش صنعت۳۰۶۳۳میلیارد ریال و در بخش خدمات ۹۶۸۱۴میلیارد ریال جذب گردید.

اسدی در آخر بیان کرد: رسته هایی اولویت دار پرورش دام سبک و سنگین۴۱ درصد، صنایع دستی ۹ درصد، پرورش فرآورده های طیور و زنبور عسل ۸ درصد، فرش دستباف ۷ درصد از تعداد کل طرح های پرداخت شده را به خود اختصاص داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *