سهم ۲۵هزار میلیارد تومانی تعاون از تبصره ۱۶ بودجه

 

سهم 25هزار میلیارد تومانی تعاون از تبصره 16 بودجه
معاون تعاون وزارت کار گفت: از مجموع ۱۰۲هزار میلیارد تومان تبصره ۱۶، سهم بخش تعاونی ۲۵هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نقش سیاست‌های کلان حوزه تعاون در راهبرد کشورهای توسعه‌یافته و جایگاه تعریف شده این بخش در اقتصاد و توسعه این کشورها، نشان از وجود ظرفیت بالای تعاون برای تسریع در توسعه همه‌جانبه و برعهده گرفتن نقش اساسی در اقتصاد است و تجربه دهه‌های اخیر جهان در قالب بهره‌مندی از توان تعاونی‌ها از جبنه‌های مختلف، می‌تواند عامل راهگشای کشور ما در تحقق سهم تعاون در اقتصاد بر اساس قانون اساسی باشد.  

با نگاه به سیاست‌های کلی برنامه‌های توسعه در کشور، سهم قابل توجه ۲۵درصدی تعاون در اقتصاد کشور درنظر گرفته شده است، اما خروجی واقعی نقش‌پذیری تعاون در اقتصاد ملی در حال حاضر بین ۴تا ۷درصد را برای این بخش نشان می‌دهد که بسیار پایین‌تر از سهم پیش‌بینی شده برای تعاون در اقتصاد کشور است.

مهدی مسکنی, معاون وزیر تعاون با اشاره به اختصاص سهم ۲۵درصدی تسهیلات تبصره ۱۶و ۱۸به بخش تعاون گفت:در هشتاد و سومین جلسه شورای عالی اشتغال مصوب شد که ۲۵ درصد از تسهیلات تبصره ۱۸ به بخش تعاون اختصاص یابد، اگر منابع این تبصره از سوی سازمان برنامه و بودجه اختصاص پیدا کند، تا پایان سال ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار تعاونی‌ها ‌خواهد بود.به عبارت دیگر از مجموع ۱۰۲هزار میلیارد تومان تبصره ۱۶، سهم بخش تعاونی ۲۵هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد:قریب به ۱۵۰۰تعاونی در این فرآیند احیا قرار دارد که در حال حاضر ۵۴۲تعاونی وارد چرخه فعالیت شده‌اند. اکنون از ۲۴۲هزار تعاونی ثبت‌شده در کشور، حدود ۱۴۱هزار تعاونی فعال است.

مسکنی مهم‌ترین علت غیرفعال‌شدن تعاونی‌ها در سراسر کشور را مسائل مالی، حقوقی دانست و گفت:بر اساس مصوبه دولت قرار شد با همکاری معاون اول رئیس‌جمهور‌ احیای شرکت‌های تعاونی غیرفعال در دستور کار قرار گیرد، در راستای نهضت احیای تعاونی‌های تولیدی، مشکلات این شرکت‌ها آسیب‌شناسی، احصا و به دستگاه‌ها اعلام شده است.

معاون تعاون وزارت کار با بیان اینکه ۴۵شرکت تعاونی به بانک ها برای رفع مشکل معرفی شده اند بیان کرد: بسیاری از این شرکت‌های تعاونی تولیدی‌ مشکلات بدهی بانکی داشتند، برای رفع این بدهی‌ها، تاکنون ۴۵ شرکت تعاونی به بانک‌ها ارجاع شده‌اند و تا آخر سال مشکلات آنها برطرف می‌شود.

وی گفت: ۱۳۰نقطه محروم در کشور وجود دارد که این مناطق اقتصاد این کشور را پیش می‌برند که افتخار کشور هستند و همه سختی‌ها برای این قشر مهم جامعه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *