پیش بینی ایجاد ۱۰۰ هزار شغل از محل سرانه اشتغال روستایی

 

پیش بینی ایجاد 100 هزار شغل از محل سرانه اشتغال روستایی

معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به اینکه از ابتدای طرح اشتغال روستایی تا کنون ۲۹۰هزار شغل ایجاد شده است گفت:پیش بینی می شود که از محل سرانه اشتغال روستایی ۱۰۰ هزار شغل ایجاد شود.

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمودکریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار در حاشیه کارگروه ملی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در جمع خبرنگاران درباره اهداف جلسه امروز گفت: تعهد دولت سیزدهم برای ایجاد اشتغال در سال ۱۴۰۱حدود یک میلیون و ۲۱۲هزار شغل است. قانون اشتغال پایدار روستایی از ابتدای اجرا در سال ۱۳۹۷تاکنون حدود ۲۹۰هزار شغل ایجاد کرده است‌.

 وی درباره مصوبات جلسه امروز گفت: با توجه به اینکه حدود ۱۱هزار میلیارد تومان باقی مانده سهم صندوق توسعه ملی باید واریز و منابع بازپرداختی اعمال شود و ۴۰۰۰هزار میلیارد تومان نیز تاکنون پرداخت نشده است، تقریباً حدود ۱۱هزار میلیارد تومان است. 

 بیرانوند با بیان اینکه از محل سرانه اشتغال روستایی ۱۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد گفت: لزوماً شاید همه آن برای امسال نباشد و بخشی از آن به دلیل تجمیع و تخصیص منابع تا پایان سال ۱۴۰۲عملی شود.

 معاون اشتغال وزارت کار به ایجاد ۲۹۰هزار شغل از ابتدای طرح اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: جلسه  امروز کارگروه ملی اشتغال پایدار روستایی و عشایری با حضور وزیر کار و دستگاه‌های اجرایی برگزار شد و هدف از برگزاری آن ارائه گزارشی از وضعیت این قانون و اصلاح آیین نامه مربوطه بود.

 وی با بیان اینکه از سال  ۱۳۹۷این قانون اجرا شد و از آن زمان تاکنون طی پنج مرحله منابع صندوق توسعه ملی در حساب موسسات و بانک‌های عامل واریز شده است گفت:  معادل آن هم خود بانک‌ها روی به پول واریزی صندوق توسعه ملی آورده‌اند که تاکنون یک میلیارد و ۴۵۰میلیون دلار بوده است و با کسر ۱۰درصد ذخیره قانونی حدود ۱۹هزار میلیارد تومان می‌شود که تاکنون حدود ۱۵هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

 وی در توضیح مصوبات جلسه امروز بیان کرد: یکی از مصوبات اصلاح دستورالعمل و آیین نامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری بود که در دستور کارقرار گرفت و نظر همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها از جمله سازمان برنامه و بودجه، صندوق توسعه ملی و بانک‌های عامل اخذ و امروز تصویب شد.

وی در ادامه با بیان اینکه  سرانه اشتغال در قانون ۵۰میلیون تومان بود که در جلسه امروز طبق مصوبه به  ۳۰۰میلیون تومان افزایش یافت گفت: از مصوبات جلسه امروز این بود  باقی مانده مبلغ واریزی صندوق توسعه ملی یعنی ۵۳٫۷ میلیون دلار به زودی در حساب موسسات عامل واگذار می‌شود.

کریمی بیرانوند گفت: همچنین منابع بازپرداختی که حدود ۴۵۰۰میلیارد تومان است و بازپرداخت اقساط به حساب بانک‌های عامل بوده است، تفاهم نامه‌ مربوطه امضا شد و به زودی پرداخت منابع بازپرداختی از محل قانون اشتغال پایدار روستایی نیز شروع می شود.

* نرخ بیکاری تا پایان سال کاهش می یابد

 معاون اشتغال وزارت کار در پاسخ به ثبت کمترین نرخ بیکاری در ۱۸سال اخیر گفت: وزارت کار متولی آمار نیست, اما مرکز آمار بیکاری تابستان را۸٫۹ درصد اعلام کرده که این نرخ کمترین نرخ ۱۸سال اخیر تابستان‌هاست و مطابق با آمار است. البته فضای کسب و کار رو به بهبود است و انتظار می‌رود با منابع خوبی که در این دولت تجهیز شده و اختصاص یافته و نظارت‌ها افزایش یافته است، این نرخ کاهش یابد.

کریمی با اشاره به راه اندازی  سامانه نظارت بر طرح‌های اشتغال کشور برای اولین بار در کشور گفت:تحرکات کلی اقتصاد کلان  رو به بهبود  است  و پیش بینی می شود که تا پایان سال ۱۴۰۱ نرخ بیکاری کاهش یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *