صدور بیش از ۳ میلیون گواهینامه مهارت در دولت سیزدهم

صدور بیش از 3 میلیون گواهینامه مهارت در دولت سیزدهم
معاون وزیر کار گفت: در سال ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۵۸۶ هزار گواهینامه مهارت صادر شده که در دولت سیزدهم این عدد بیش از ۳ میلیون و ۵۰ هزار گواهینامه بوده و درآمدهای اختصاصی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نیز ۲۱۰ رصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهرداد عظیمی، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه کشور در نشستی خبری اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ آموزش بخش‌های دولتی و غیر دولتی ۳۳ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد داشته و در ۳۰ ماهه اول دولت سیزدهم این میزان ۳۲ درصد نسبت به مدت مشابه دولت قبل رشد نشان می دهد.

وی افزود: در سال گذشته، صدور مجوز آموزشگاه آزاد حدود ۱۲۰۰ درصد رشد داشته و اینک ۶۰ درصد فعالیت‌های مهارت آموزی سازمان توسط بخش خصوصی و با مشارکت مردم صورت می‌گیرد که مایه مباهات ماست.

عظیمی سنجش و صلاحیت حرفه‌ای را از مهم‌ترین مأموریت‌های سازمان دانست و گفت: در این شاخص در سال گذشته، ۳۸ درصد و در ۳۰ ماهه اول دولت سیزدهم، ۴ میلیون و ۹۷ هزار سنجش مهارت و صلاحیت قرار گرفته‌اند که نسبت به دولت گذشته ۴۲ درصد رشد را تجربه کرده است.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۵۸۶ هزار گواهینامه مهارت صادر شده که در دولت سیزدهم این عدد بیش از ۳ میلیون و ۵۰ هزار گواهینامه بوده، درآمدهای اختصاصی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نیز ۲۱۰ رصد رشد داشته است.

عظیمی شالوده برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات کلان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را برنامه تحولی ابلاغی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد و گفت: برنامه‌های تحولی این در سه‌ماهه چهارم سال ۱۴۰۲ به میزان ۹۹٫۶۶ درصد محقق شد و این عدد در سه‌ماهه سوم ۹۸٫۳۶ درصد، در سه‌ماهه دوم ۹۷ درصد و در سه ماه نخست ۵۰ درصد محقق شده است.

وی افزود: تعداد مجوزهایی که برای تاسیس آموزشگاه در سال گذشته صادر شده ۱۷ هزار و ۶۵۰ مجوز است و تعداد مجوزهای صادر یا تمدید شده برای تاسیس آموزشگاه در دولت سیزدهم تاکنون به ۴۱ هزار و ۷۹۳ مجوز رسیده که رشد آن نسبت به دولت دوازدهم به ۱۱۹۴ درصد بوده است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اعلام اینکه ۳۶ هزار مجوز برای آموزشگاه صادر شده و اکنون ۲۲ هزار آموزشگاه در حال فعالیت هستند، افزود: در دولت سیزدهم مجموع آموزش‌های دولتی و غیردولتی به ۴ میلیون و ۶۹۹ هزار نفر/دوره بوده است که نسبت به دولت گذشته ۳۲ درصد رشد را شاهد بودیم؛ از این تعداد ۲٫۲۸ میلیون نفر/دوره در سال ۱۴۰۲ آموزش دیده‌اند.

وی ادامه داد: تعداد مجوزهایی که برای تاسیس آموزشگاه در سال ۱۴۰۲ صادر شده ۱۷ هزار و ۶۵۰ مجوز بوده است؛ تعداد مجوزهای صادر یا تمدید شده، برای تاسیس آموزشگاه در دولت سیزدهم تاکنون به ۴۱ هزار و ۷۹۳ مجوز رسیده که این عدد در دولت دوازدهم صرفاً ۳۵ مجوز بوده که درصد رشد آن نسبت به دوره گذشته به ۱۱۹۴ رسیده است.

عظیمی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در کشورهای مختلف دنیا دنبال می‌شود و ما نیز در آن فعال هستیم، مربوط به توسعه واحدهای پذیرنده آموزش در محیط کار واقعی است که اکنون ما بیش از ۷۷ هزار واحد پذیرنده را در کشور داریم و در سال ۱۴۰۲ رشد ۱۲ درصدی و نسبت به دولت دوازدهم رشد ۹۲ درصدی داشته است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای درباره تصویب اساسنامه این سازمان، گفت: این اتفاق در گذشته یک آرزو بود که سال ۱۴۰۲ محقق شد؛ این اتفاق تصویب اساسنامه سازمان فنی و حرفه‌ای کشور پس از ۵۰ سال بود که تا سال گذشته اساسنامه‌ای نداشت، با پیگیری و حضور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و اخذ موافقت سازمان اداری، استخدامی کشور به تصویب رسید و با ۱۸ بند مهم و کلیدی به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

معاون وزیر کار افزود: اگر بندهای این اساسنامه دنبال شود می‌تواند به توسعه مهارت‌آموزی در کشور کمک کند؛ در سال ۱۴۰۲ توافقنامه‌های همکاری با بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور از جمله گروه‌های خودروسازی و هلدینگ‌های پتروشیمی به منظور مهارت‌آموزی منجر به شغل و تامین نیروی کار بنگاه‌های بزرگ کشور از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شده است.

وی درباره برنامه‌های پیش روی سازمان فنی و حرفه‌ای، بیان کرد: آموزش مربیان آموزشگاه‌های آزاد، ۱۸ عنوان فعالیت آموزشی به گروه‌های هدف خاص، برگزاری دوره‌های آموزشی توسعه کارآفرینی و کسب و کار، صدور و تمدید مجوز مراکز کارآموزی در جوار کارگاهی و بین کارگاهی، رتبه‌بندی مربیان بخش دولتی، اجرای مرحله اول پیاده‌سازی پلتفرم مهارت‌آموزی، ارتقاء و به‌روزرسانی مرکز داده و زیرساخت، بهینه‌سازی و ارتقا سطح بلوغ امنیت اطلاعات از جمله اهدافی است که این سازمان در سال جاری دنبال خواهد کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *